مقالات

EX-WORKS چیست ؟

EX-WORKS چیست ؟

«EX WORKS» یعنی اینکه فروشنده باید کالا را در محل کار خود یا محل تعیین شده دیگری در اختیار خریدار قرار دهد. تحویل کالا توسط فروشنده نه نیازی به بارگیری آن بر روی وسیله حمل دارد و نه ترخیص کالا برای صدور، اگر چنین کاری لازم باشد.

طرفین به خوبی آگاهند که باید محل تحویل کالا را به روشن ترین شکل ممکن مشخص کنند. زیرا که همه هزینه ها و ریسک ها تا آن نقطه به عهده فروشنده است.

EX WORKS بیانگر حداقل وظیفه برای فروشنده است. باید در استفاده از این اصطلاح دقت به عمل آید، زیرا که:

الف) فروشنده وظیفه ای در برابر خریدار برای بارگیری کالا ندارد، اقدام به بارگیری کالا کند،این کار به هزینه و ریسک خریدار است.

ب)خریداری که کالا را از فروشنده بر اساس EX WORKS برای صادرات می خرد، لازم است بداند که فروشنده فقط وظیفه دارد به خریدار برای صدور کالا کمک کند زیرا که این خریدار است که ملزم به صدور کالا است و فروشنده تعهدی برای عملیات ترخیص کالا برای صدور ندارد. بنابراین خریداران به خوبی می دانند که اگر توانایی گرفتن مجوز صدور کالا را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ندارند، نباید از اصطلاح EX WORKS استفاده کنند.

پ)خریدار وظایف محدودی در ارتباط با تهیه اطلاعات مورد نیاز فروشنده برای صدور کالا دارد. فروشنده به هر حال ممکن است این اطلاعات را مثلاً برای اهداف مالیاتی یا تهیه گزارش نیاز داشته باشد.

 

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *