درخواست شرکت‌های اماراتی از بانک‌ها برای تسهیل تجارت با ایران

شرکت‌های اماراتی در پی تفاهم هسته‌ای اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ در لوزان سوییس، معتقدند بانک‌های امارات متحده عربی باید قدم پیش بگذارند تا این شرکت‌ها پس از گشایش بازار ایران بتوانند بررسی فرصت‌های تجاری را آغاز کنند.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری زاویا به نقل از آشیش پنجابی، مدیر عملیاتی جکی الکترونیکس نوشت: به دلیل محدودیت‌هایی که از سوی بانک‌ها و تامین کنندگان همکاری کننده با این شرکت وجود دارد، لازم است ابتدا موافقت آنها را کسب کنیم تا بتوانیم هر گونه تجارتی را با ایران آغاز کنیم.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای ۳۰ ژوئن تعیین شده است، شرکت‌ها و صنعت خدمات مالی امارات هنوز برای تدوین طرح‌هایشان فرصت دارند.

از این نظر بانک‌های این کشور مسئولیت سنگینی خواهند داشت تا موضع خود را درباره آنچه از نظر روابط شرکت به شرکت و جابجایی کالا میان ایران و امارات می‌تواند یا نمی‌تواند انجام شود، مشخص کنند. به گفته سمیر لخانی، مدیرکل گلوبال کپیتال پارتنرز، بانک‌ها برای مدتی محتاط خواهند بود و در ابتدا تنها با سطح بالاترین همتایانشان همکاری می‌کنند. البته وی به این نکته اشاره کرد که با توجه به سابقه طولانی تجارت میان دو کشور، آشنایی قابل ملاحظه ای وجود دارد از این رو دوره تردید احتمالا کوتاه خواهد بود.

یک منبع صنعتی دیگر هم به زاویا گفت: احتمالا در مدتی که همچنان احتیاط وجود دارد، درخواست اعتبار کمتری از سوی شرکت‌های اماراتی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، پس از توافق هسته‌ای جامع ایران، شرکت‌ها در قبال برنامه‌هایش برای ایران احتیاط بیشتری را در پیش خواهند گرفت اما در حال حاضر همه بر پتانسیل‌های خرده فروشی این بازار توافق دارند از این رو گروه‌های تجاری اماراتی خواهان داشتن تصویر روشنی از آنچه می‌تواند انجام شود و چگونگی انجام آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *